T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Konya İl Sağlık Müdürlüğü Konya Meram Devlet Hastanesi

T.C. Sağlık Bakanlığı T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Konya İl Sağlık Müdürlüğü Konya Meram Devlet Hastanesi

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi

Güncelleme Tarihi: 01/08/2019

Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi, Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Merkez Yerleşkesi içerinse hizmet vermektedir. Ünitede 21 adet 3. Düzey, 8 tane 2. Düzey, 5 tane 1. Düzey olmak üzere toplam 34 hasta takip edilebilmektedir. Yenidoğan Yoğum Bakım Ünitesinde alanında uzman 1 doktor ve 25 hemşire kesintisiz olarak sağlık hizmeti vermektedir.

Yıllık ortalama bin hastaya hizmet veren ünitede, prematüre ve matür bebek ayırt etmeksizin her türlü hastaya bakım, takip ve tedavi yapılmaktadır.  Yoğun Bakım Ünitesinde üst düzey nemlenebilen küvözler, HFO/Volum garantili mekanik ventilatörler, inhale nitrik oksit ve hipotermi cihazı bulunmaktadır. Ayrıca hastane içi ve hastane dışı transport küvöz ile hasta nakli yapılabilmektedir.

Yenidoğan ve özellikle prematüre bebeklerin en önemli sağlık sorunu olan işitme bozuklukları ve prematüre retinopatisi erken tanı ve tedavilerinin hızla başlanması hastanemiz ve ünitemiz tarafından yakından takip edilmektedir.

Ünitenin ziyaret saatler 13:00-14:00 arasında olup, ailelerimiz hem bebeklerini yakından görebilmekte hem de alanında uzman doktorlardan bilgi alabilmektedir. Ek olarak sekiz yataklı anne oteli de bulunmaktadır.

Taburcu edilen prematüre bebekler, çocuk sağlığı ve hastalıkları polikliniğinde uzman doktorlarımız tarafından büyüme ve gelişme açısından izlenmekte, aşıları yapılmakta ve eğer problem oluşursa tedavi planlanıp takip edilmektedir.