T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Konya İl Sağlık Müdürlüğü Konya Meram Devlet Hastanesi

T.C. Sağlık Bakanlığı T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Konya İl Sağlık Müdürlüğü Konya Meram Devlet Hastanesi

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

Uyku Laboratuvarı

Güncelleme Tarihi: 01/08/2019

Uyku Laboratuvarı, Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yazır Ek Binasında 6 yatak kapasitesi ile hizmet vermektedir. Hasta izleme odalarında kullanılan son teknoloji ekipmanlar ile Uyku Apne Sendromu hastalarını gözlemleyerek gerekli tedavi planlamaları alanında uzman sağlık çalışanları ile oluşturulmaktadır.

Uyku Apne Sendromu Nedir?

Uykuda aşırı horlama, yeterli ve rahat soluyamama hatta zaman zaman nefes durması sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır. Yaklaşık her 100 kişinde 5-9‘unda uykuda nefes durması görülür.

Horlama (Uyku Apne Sendromu) tedavi edilmezse; dikkat eksikliği, yüksek tansiyon, kalp krizi, kalp ritim bozukluğu, sabah baş ağrısı, bulantı, cinsel isteksizlik, iktidarsızlık, gece sık idrara kalkma, inme, depresyon, araba kullanırken veya dikkat gerektiren iş yaparken uyuklama sonucu trafik ve iş kazalarına yol açabilir.

Uyku Apne Sendromu Kimlerde Görülür?

Uyku Apne Sendromu genellikle; erkeklerde (menopoz sonrası eşitlenir), ileri yaşlarda (40-60), kilo fazlalığı olanlarda, boyun çevresi kalın olanlarda, sigara içenlerde, alkol alanlarda, sakinleştirici, antidepresan, uyku ilacı vb. kullananlarda, burun ve boğazda nefes almayı zorlaştırıcı bir durum (burun kemik eğriliği, iri bademcik, adenoid vb.) bulunanlarda görülmektedir.

Uyku Apne Sendromu Tanısı Nasıl Konur?

Uyku Apne Sendromu tanısı, uyku laboratuvarında bir gece uyku çalışması (polisomnografi) yapılarak konulur. Uyku çalışması sırasında vücudunuza yapıştırılan elektrotlar yardımıyla uyku durumunuzu ve nefes alışverişiniz, kalbiniz ritmi, kan oksijen düzeyiniz takip edilir ve kullanılan cihazlar ve alanında uzman sağlık çalışanları sayesinde uykunuzda gelişen anormallikler takip edilir. Özel olarak geliştirilmiş bilgisayar programları kullanılarak elde edilen veriler analiz edilir ve bir yandan tanı konurken bir yandan da tedavi seçenekleri belirlenir.

Uyku Apne Sendromu Nasıl Tedavi Edilir?

Kilo vermek yardım sağlayacaktır, alkol ve uyku ilaçlarında kaçınılmalıdır, sigara bırakılmalıdır, cerrahi uygulamalar, sırt üstü yatmayı engellemek, ağız içi cihazlar denenebilir ve devamlı pozitif hava yolu basıncı (CPAP) kullanılarak tedavi edilebilir.